Projekt 1
PROGRESJA SPÓŁKA AKCYJNA w partnerstwie z:
realizuje projekt p.n.:
„Technologia wytwarzania addytywnego zaprojektowanych elementów z proszków powstałych poprzez recykling odpadów stalowych (RePoParts)”
Cel projektu:
Celem projektu „RePoParts” jest wykorzystanie złomu metalowego zawierającego cenne pierwiastki, takie jak Cr, Ni, Mo, V, do produkcji proszku stosowanego w technologiach druku 3D (AM), takich jak LMD i SLM, oraz w procesach nanoszenia powłok (HVOF). Uzyskany w projekcie proszek będzie miał szerokie zastosowanie w technologiach AM o wysokiej prędkości oraz natryskiwania cieplnego. Posłuży do wytwarzania nowych typów materiałów i gładkich, cienkich powłok na innowacyjnych komponentach o niskim śladzie węglowym.
Projekt 2
PROGRESJA SPÓŁKA AKCYJNA w partnerstwie z:
realizuje projekt p.n.:
„PRODUKCJA MATERIAŁÓW PROSZKOWYCH PRZEZNACZONYCH DO WYTWARZANIA PRZYROSTOWEGO METALI I STOPÓWWYSOKOTOPLIWYCH DO ZASTOSOWAŃ W PRZEMYŚLE LOTNICZYM I KOSMICZNYM (Wremo)”
Cel projektu:
Celem projektu jest opracowanie materiałów w postaci proszków metali wysokotopliwych W-Re oraz Mo-Re przeznaczonych do wykorzystania w technologiach przyrostowych. Stopy te nie są obecnie dostępne na rynku materiałów przyrostowych. Wytwarzanie przyrostowe jest w tej chwili najszybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu wytwórczego. Jednym z problemów, z którymi borykają się te technologie to mała dostępność materiałów proszkowych, zwłaszcza jeśli chodzi o materiały wysokotopliwe. Proszki te wytwarzane są przy pomocy technologii sferoidyzacji plazmowej lub atomizacji plazmowej. W ramach projektu przy pomocy tych dwóch metod opracowane zostaną proszki W-Re oraz Mo-Re. Dla nowych proszków wytworzonych w projekcie opracowane zostaną parametry procesowe dla procesów LPBF (Laser Powder Bed Fusion). Wytworzone zostaną demonstratory – części silników rakietowych. Jednym z celów projektu jest też wykorzystanie w produkcji opracowywanych proszków surowców uzyskanych ze złomu/materiałów odpadowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku surowców krytycznych, takich jak wolfram, molibden i ren. Wyniki projektu posłużą do wprowadzenia na rynek nowych produktów w postaci sferycznych proszków W-Re oraz Mo-Re, oraz pozwolą na uzyskanie wiedzy dotyczącej tych materiałów z zakresu przetwarzania ich w palniku plazmowym oraz wytwarzania z nich elementów metodami LPBF.